• Home
  • Undergraduate Scholarship Award Recipients

Undergraduate Scholarship Award Recipients

2010 New Student Scholarship

  • Balaji Bhaskar, freshman in computer engineering, Black-Babcock Mathematics Scholarship.
  • Wen Gu, freshman in astronomy and pre-pharmacy, Black-Babcock Mathematics Scholarship.
  • Dakota Henke, freshman in electrical engineering, Rollin S. Wade Memorial Scholarship.
  • Wenshuai Hou, sophomore in electrical engineering, Black-Babcock Mathematics Scholarship.
  • Brittany Krutty, freshman in physics, Rollin S. Wade Memorial Scholarship.
  • Isaac Nichols, sophomore in mathematics, Albert F. Zernickow-Barbara Kile Scholarship.
  • Rebekah Patterson, freshman in chemical engineering, Albert F. Zernickow-Barbara Kile Scholarship.
  • Keeler Russell, freshman in physics and computer engineering, Rollin S. Wade Memorial Scholarship.
  • Yugeng Sun, freshman in pre-business, Albert F. Zernickow-Barbara Kile Scholarship.

2009-2010 Academic Year Undergraduate Scholarship

  • David Zachary Barton, sophomore in computer science, Black-Babcock Mathematics Scholarship.
  • Rong Chen, junior in mathematics, Wealthy Babcock Scholarship.
  • Yue Chu, sophomore in mathematics, May Landis Scholarship.
  • Erik Matthew Colangelo, sophomore in mathematics, Black-Babcock Scholarship.
  • Patrick Matthew Dermyer, junior in computer science, Rollin S. Wade Scholarship.
  • Megan Marie Dyer, freshman in mathematics, Joan Kirkham Scholarship for Women in Mathematics.
  • Megan Godsey, sophomore in chemical engineering, Rollin S. Wade Memorial Scholarship.
  • Ryan E Keast, senior in mathematics, Rollin S. Wade Memorial Scholarship.
  • Ryan Matthew King, sophomore in mechanical engineering, Charles H. Ashton Scholarship.
  • Marshall Jared Mallicoat, senior in mathematics, Charles H. Hobbs Scholarship.
  • Christopher Blake Martin, junior in mathematics, Albert F. Zernickow-Barbara Kile Scholarship.
  • Phillip A Regier Jr., senior in mathematics, Walthy Babcock Scholarship.
  • Richard Z Robinson, senior in mathematics, Black-Babcock Scholarship.
  • John Harrison Scoville, senior in mathematics, Rollin S. Wade Memorial Scholarship.
  • Madison Shipley, sophomore in mathematics, Edith S. Kornbleet Mathematics Scholarship.

2009 New Student Scholarship

  • Aaron Matthew Andra, junior in mathematics, Rollin S. Wade Memorial Scholarship.
  • Yue Chu, freshman in mathematics, Black-Babcock Mathematics Scholarship.
  • Emily Dellwig, sophomore in electrical engineering, Rollin S. Wade Memorial Scholarship.
  • Isaac Fees, sophomore in biochemistry, chemical engineering and mathematics, Rollin S. Wade Memorial Scholarship.
  • Aditya Ghate, freshman in aerospace engineering, Black-Babcock Mathematics Scholarship.
  • Megan Godsey, freshman in chemical engineering, Rollin S. Wade Memorial Scholarship.
  • Siwei Guo, freshman in chemistry, Black-Babcock Mathematics Scholarship.
  • Subhankar Halder, freshman in biology, mathematics and physics, Black-Babcock Mathematics Scholarship.
  • Jacob Herman, freshman in physics, Rollin S. Wade Memorial Scholarship.
  • Jeremy Ims, sophomore in astronomy and theatre and film, Rollin S. Wade Memorial Scholarship.
  • Anthony Livengood, freshman in petroleum engineering, Rollin S. Wade Memorial Scholarship.
  • Bat-Ulzii Luvsansharav, freshman in the College of Liberal Arts and Sciences, Black-Babcock Mathematics Scholarship.
  • Scott Mitchell, sophomore in chemical engineering, Rollin S. Wade Memorial Scholarship.
  • Joel Schmelzle, sophomore in electrical engineering, Rollin S. Wade Memorial Scholarship.
  • Michael Shook, freshman in atmospheric science, Albert F. Zernickow-Barbara Kile Scholarship.
  • Chongxi Wang, freshman in the College of Liberal Arts and Sciences, Albert F. Zernickow-
  • Barbara Kile Scholarship.
  • Shixiang Xia, freshman in mathematics, Black-Babcock Mathematics Scholarship.
  • Liu Yang, freshman in mathematics, Black-Babcock Mathematics Scholarship.

Events Calendar